Az arany évezredek óta az emberiség legelfogadottabb fizetőeszköze.
Napjainkban jelentősége megnőtt, hiszen - szinte - az egyetlen elérhető befektetési forma, amivel kivédhetők a válság(ok) okozta káros hatások.
Persze ez az eszköz is csak akkor szolgál jól bennünket, ha hozzáértéssel használjuk.
Biztonsága mellett az arany rendkívül jól jövedelmező üzletág, napjaink sikerterméke.
Az arany a világ legrégebben ismert nemes fémje. Sárga színe, a levegőn a fényét megtartja, és ezért nagy becsben áll ősidők óta.
Az ember szemében. A leginaktívabb elem egyike, mely az oxigénnel sem alacsony, sem magas hőmérsékleten nem egyesül. Azonban a bróm oldja, vagy ha sok szénsav van jelen és a lúgos cianidoldat is. A színe és súlya mellett még a nyújthatósága, a könnyen megmunkálhatósága is sok szerepet játszott abban, hogy az emberiség legértékesebb féme lett.
Kezdetben, mint ékesítő eszköz, ruhakapcsokat, csatokat készítettek aranyból.Az ARANY Birtoklása társadalmi rangot adott.
Teret hódított, mint fizetési eszköz is, sőt a legnagyobb értékű fizetési eszközként került forgalomba.
Persze nem mindenki által hozzáférhetően. Mert az arany egyik rossz tulajdonsága, hogy az emberiséget társadalmi rétegekre bontotta és nem mindig igazságosan.
Mint fizetési eszköz, az első aranypénzt i.e. a XVII században az egyiptomiak verték. Azonban a valódi kereskedelmi jelentősége a görögök által terjed el az i.e. VII században. A forgalomban az aranypénz nagyon kopott és ez a súlyának és értékének veszteséget okozott, ezért alkalmakként kevésbé értékes fémekkel helyettesítették az aranyat. Ezüsttel, rézzel, bronzzal vagy az aranyat keverték egyéb színesfémmel.
Attól a pillanattól kezdve, hogy az emberek tudtak írni és olvasni, a fémpénzekkel való ügyletelés helyett írással: levelekkel, ígéretekkel, rendelvényekkel helyettesítették az ércet.
A Kr. e. 20. sz-ban Babilonban a helybeli kereskedők és bankárok között már papírpénzek és csekkek forogtak, amelyek formátuma még messze volt a maiaktól, de elmésségük mégis figyelemreméltó. Hasonló szellemes eljárásokkal találkozunk Görögországban a hellenisztikus Egyiptomban (Alexandria).
Rómában ismerték a folyószámlát, az argentariik rovataiban tartozik-követel rovat szerepel. Minden hiteleszközt: váltó, adóslevél, hitellevél, bankjegy, csekk ismertek az iszlám kereskedők. Európa csak újra rátalált ezekre a formákra, amikor kereskedelme szükségessé tette a pénzforgalom bonyolultabbá válását.
Gyakran előfordult, hogy a papírpénz gyorsan elvesztette értékét, így valahogy biztosítani kellett értékállóságát.
1914-ben a világ államai egységesen bevezették az aranyfedezetet a papírpénz értékének megőrzéséhez.
1970-ben Nixon amerikai elnök megszüntette az aranyfedezetet, s azóta a papírpénz és az arany útja különvált bizonyos mértékben. A papírpénzek értékét a kibocsátó ország gazdasága szavatolja, az arany árát pedig a világpiac tényezői határozzák meg.
(2009.11.25 09:55)
Tovább gyengült ma reggel a dollár, eközben pedig további magasságok felé tört az arany árfolyama. A nemesfém az 1,180 dolláros szint közelében tartózkodik, melyben az újabb indiai aranyvásárlási szándékról szóló pletykák is nagy szerepet játszhatnak.
A Financial Chronicle írása szerint az indiai jegybank nyitott arra, hogy további aranytartalékokat vásároljon az IMF-től (ráadásul a még meglevő 201.3 tonna egészét). Bár a jegybank elnöke cáfolta az értesüléseket, a piacon a pletykák felfele segíthetik az árfolyamot. A lap szerint amennyiben India újból vásárolna, aranytartalékaival a világban a nyolcadik helyre ugrana.
Mint ismert, India az IMF-től november elején vásárolt 200 tonnányi aranyat, melyet követően a mauritiusi jegybank is vásárolt 2 tonnát. A vételi oldalon áll még az orosz jegybank is az 1,000 dollár feletti szintek ellenére, melyek összességében nagyon sokat segítenek az aranyár tovább hízásához.
Az elmúlt napok egyik érdekes híre például az volt, hogy a világ egyik legnevesebb hedge fund menedzsere, John Paulson indít majd útjára január elsejétől egy arany piacához köthető alapot. Paulson a jelzálogpiaci eszközök ellen fogadva a válság során több száz százalékos hozamot ért el, így az aranypiaccal kapcsolatos kacérkodása kifejezetten jó hírnek számít még a rekordárak közepette is. Paulson egyébként már az elmúlt időszakban is a vételi oldalon állt a nemesfém piacán, saját vagyonából pedig 250 millió dollárt fektet majd az új aranypiaci alapjába.
Az iparág képviselői közül a Greenlight vezetője, David Einhorn is felhívta a figyelmet még év elején, hogy a Fed pénznyomtatásának következtében a dollárra nyomás helyeződhet, az infláció pedig elszabadulhat. Ilyen környezetben az arany lehet a megfelelő menedék eszköz, melyet aranybányákba történő befektetéssel, call opciók vásárlásával és közvetlen aranypiaci vételekkel játszott meg a guru.
Nemcsak a befektetői érdeklődés kimagasló a nemesfém piacán, a jegybankok is a nettó vételi oldalt gazdagítják az idei évben. Ráadásul a feltörekvő országok felől egyre nagyobb érdeklődés tapasztalható az arany iránt. India 200, majd Maurutius 2 tonnányi aranyat vásárolt az IMF-től az utóbbi hónapokban, de Oroszország is növelte tartalékait, Sri Lanka esetében pedig tervben van.
Újabb rekordot ért el hétfőn az arany jegyzése a gyengülő dollár miatt. A kőolaj ára is újra növekedni kezdett a pénteki egy hetes mélypont után.
Az aranyár újabb rekordszintet ért el Londonban és a tengerentúlon is, mivel a gyengülő dollár miatt nőtt a kereslet a nemesfémre. Az arany spot ára 17,28 dollárral, azaz 1,5 százalékkal emelkedett 1167,88 dollárra unciánként. Hétfőn tíz óra előtt 1165,50 dollárral kereskedtek vele Londonban. Az arany decemberi határidős ára 1,6 százalékkal nőtt 1165,40 dollárra unciánként a New York-i árupiaci kereskedésen, miután korábban 1167,80 dolláron is járt - tudatta a Bloomberg.
Az amerikai dollár index, amely a zöldhasú értékét mutatja hat másik valutával szemben, 0,8 százalékkal esett vissza, miután James Bullard, a Federal Reserve St. Louis-i elnöke közölte, hogy támogatja a központi bank jelzáloggal fedezett kötvényvásárlását. Az arany jegyzése 32 százalékkal nőtt idén, míg a valuta index 7,7 százalékkal csökkent.
Szakértők szerint a bejelentés azt jelzi, hogy nem bíznak a dollár erősödésében. Hozzáteszik: a kereslet bővülése várható a nemesfémre, az árak unciánkénti 1200 dollárra nőhetnek.
A kőolaj jegyzése szintén nőtt a pénteki egy hetes mélypont után, miután egy iráni katonai gyakorlat növelte a közép-keleti ellátásra irányuló aggodalmakat, ugyanakkor a gyengülő dollár növelte az olaj vonzerejét a befektetők körében.
A kőolaj januári határidős ára nőtt 1,05 dollárral, azaz 1,4 százalékkal 78,52 dollárra hordónként kúszott fel a tengerentúlon. Londonba hétfőn délelőtt 78,42 dollárt fizettek egy hordó olajért. A kőolaj januári kontraktusa pénteken 58 centtel, azaz 0,7 százalékkal zsugorodott 77,47 dollárra, ezzel mélypontot ért el a múlt héten.
Forrás: Napi Gazdaság
(2009.11.18.)
Az orosz jegybank 30 tonna aranyat vásárol az orosz nemesfém- és drágakőtartalékokat felhalmozó állami ügynökségtől (Gohran) - közölte az orosz pénzügyminiszter.
Alekszej Kudrin azt mondta, hogy a minisztériuma alá tartozó Gohran piaci áron adja el az aranyat az orosz központi banknak. A Gohran a 31 milliárd rubel (1,08 milliárd dollár) bevételt egyebek között gyémánt vásárlására fordítja orosz termelőktől.
Ennek ésszerűségét azzal indokolta a pénzügyminiszter, hogy a gyémánt ára 15 éve most a legalacsonyabb.Szergej Ignatyev, az orosz központi bank elnöke azt mondta szerdán, hogy egyelőre nem terveznek aranyat vásárolni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF).
Az IMF 403,3 tonna aranyat ad el júliusi döntése értelmében, hogy a befolyó összegből nyújtson támogatást a világ legszegényebb országainak. November elején India 200 tonna IMF-aranyat vásárolt 6,7 milliárd dollár értékben, néhány napja pedig Mauritius két tonnát 71,7 millió dollárért. A szerda délutáni európai kereskedésben 1149 dollár körüli szinten állt az arany ára unciánként.
Forrás: Népszabadság
(2009.11.16, 15:51)
A jegybankok nettó arany felvásárlók lesznek idén a BlackRock befektető alapkezelő szerint, mivel a központi bankok elfordulnak a dollártól, amivel évtizedek óta tartó trend törhet meg.
Az idei lehet az első év az elmúlt két évtizedet nézve, amikor a világ jegybankjai több aranyat vásárlolnak, mint amennyit eladnak - véli a BlackRock alapkezelő. A központi bankok nettó eladók voltak 1988 óta minden egyes évben. Az aranykészletek a jegybankokban világszerte több mint az egyhatodára csökkentek 1989 óta - írja a CNBC.
A BlackRock - az amerikai Fed vagyonkezelője és tanácsadója, amely összesen 1400 milliár dollárt kezel - nézetei hatással vannak a globális piacokra.
A jegybankok aranypiaci befektetései mostanában kezdtek nekilendülni: India 200 tonnát vásárol az IMF-től, a tajvani jegybank szintén az aranyba fektetne be, illetve Kína és Dél-Korea is felvetette már a témát.
Az arany decemberi határidős ára a hírre, illetve a dollár további gyengélkedése miatt újabb rekordot ért el: 1133,50 dollárra nőtt unciánként a Globex elektronikus kereskedésen - tudatta a Bloomberg.
Elemzők szerint a rekord alacsony kamatlábak és az inflációs aggodalmak is hozzájárulnak az arany száguldásához. Ha a dollár index tovább esik, az arany elérheti az 1150 dollárt is, majd tovább emelkedhet az 1180 dolláros szint irányába - teszik hozzá. A dollár index 0,4 százalékkal csökkent 75,067 pontra. A mutatószám nagyjából 16 százalékot vesztett értékéből március eleje óta.
Forrás: Napi Gazdaság